How much does it cost to go to Bolivia?

Is it expensive to go to Bolivia?

A vacation to Bolivia for one week usually costs around $b2,026 for one person. So, a trip to Bolivia for two people costs around $b4,053 for one week. A trip for two weeks for two people costs $b8,106 in Bolivia. … If you travel slower over a longer period of time then your daily budget will also go down.

Is Bolivia cheap to travel?

Bolivia has long been a favourite among backpackers and adventure travellers due to the simple fact that it is very affordable to travel. The costs of things like eating out at a nice restaurant, sleeping at a budget hotel, and going for a night drinking on the town often seem too good to be true.

How much does food cost in Bolivia?

Cost of Living in Bolivia

Restaurants Edit
Meal, Inexpensive Restaurant 20.00Bs.
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 138.50Bs.
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 45.00Bs.
Domestic Beer (1 pint draught) 14.00Bs.

How much does it cost to go to La Paz Bolivia?

How much money will you need for your trip to La Paz? You should plan to spend around $b246 ($36) per day on your vacation in La Paz, which is the average daily price based on the expenses of other visitors. Past travelers have spent, on average, $b91 ($13) on meals for one day and $b52 ($7.58) on local transportation.

IT IS INTERESTING:  How many Brits live in Brazil?

Is Bolivia safe to visit?

OVERALL RISK : MEDIUM

Bolivia is somewhat safe to visit, though it has many dangers. You should be aware that tourist hotspots, restaurants, shops and public transportation are places where most thefts and pickpocketing occur, and that violent crime exists on the streets, too.

How much does coffee cost in Bolivia?

Prices in restaurants in Bolivia.

Meal in a cheap restaurant 20 BOB (10.00-45)
Coke/Pepsi (0.33 liter bottle) 5.60 BOB (3.50-10.00)
Water (0.33 liter bottle) 5.00 BOB (4.00-8.00)
Cappuccino (regular) 18 BOB (8.00-25)
Espresso Coffee 12 BOB (5.60-18)

How many days do you need in Bolivia?

So really if you want to combine the 2 countries, I recommend you to plan at least 3 weeks and limit yourself to regions that are not too far from each other. An idea for a 3-week itinerary could be: Arriving in La Paz (3 days), then a night bus to Uyuni. Visit of Uyuni, the salar and the south lipez, 4 days.

Is Bolivia cheaper than Peru?

Peru is 10.2% cheaper than Bolivia.

What is the best time to visit Bolivia?

In most opinions, May-Oct is the best time to visit Bolivia, as the dry weather brings sapphire skies and less travel disruption. This is the Bolivian winter, though, so the highlands will be cold – and well below freezing in the desert at night, particularly in June-July.

How much is a one bedroom apartment in Bolivia?

It’s here where U.S. expat Nathan Salveson is living a comfortable life on well under $1,000 a month. His one-bedroom apartment in a safe central neighborhood comes furnished and includes all his utilities and cable television.

Example of the Cost of Living in Bolivia.

IT IS INTERESTING:  Which leader comes after the president of Guyana?
Expense U.S. $
Monthly total $1,543

How much does a house in Bolivia cost?

Residential properties in Bolivia are much cheaper than most parts of South America. One- to two-bedroom houses and condominiums are priced below US$50,000. On the other hand, larger houses with several bedrooms located in the city are sold below US$100,000.